مکس بورس

زمانی برای جذابیت « زمگسا »؟ - مکس بورس

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال که این روزها به کف قیمت خود در یک سال اخیر نزدیک شده است، در گزارش عملکرد پنج ماهه نشانه مثبتی را در نرخ فروش نشان داد. هرچند هنوز شرکت نسبت به مفروضات بودجه عقب است، اما اهرم قوی تغییرات نرخ شیر می‌تواند در صورت ادامه رشد قیمت‌ها مسیر سودآوری «زمگسا» را تغییر دهد.

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال چهار نوع محصول شامل شیر، دام، محصولات زراعی و کود را جزو فروش‌های اصلی خود دارد. در این میان، به طور متوسط سالانه بیش از 75 درصد فروش شرکت مربوط به فروش شیر خام است و رقمی حدود 15 درصد درآمدها مربوط به فروش دام می‌شود. بنابراین، تغییرات نرخ شیر بیشترین تاثیر را بر سودآوری «زمگسا» دارد.

ضعف دامداران در دعوای نرخ شیر

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود نرخ شیر پس از رشدهای جهشی طی سال‌های 87 تا 93 چند سال است که نرخ‌ها نه تنها افزایش نداشته، بلکه افت اندکی را نیز تجربه کرده‌اند. سیاست‌های دولت روحانی برای کنترل نرخ تورم و همچنین رکود نسبی در اقتصاد مهم‌ترین دلایل ثبات نرخ فروش شیر محسوب می‌شوند.

به عبارت دقیق‌تر، هرچند نرخ مصوب هر کیلو شیر از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان 1440 تومان است، اما دامداران در نرخ‌هایی کمی بیشتر از 1200 تومان به شرکت‌های لبنیاتی شیر می‌فروشند. از آنجایی که زمان فاسد شدن شیر بسیار کوتاه است، قدرت چانه‌زنی در اختیار شرکت‌های لبنی است. آنها نیز که با توجه به ثبات نرخ فروش محصولات خود با کاهش حاشیه سود مواجه شده‌اند، فشار بیشتری بر دامداران وارد می‌کنند.

جرقه مثبت در ماه پنجم

«زمگسا» اما در بودجه ابتدای سال خود نرخ فروش هر کیلو شیر را حدودا 1270 تومان دیده بود و معتقد بود که با توجه به ثبات چندساله نرخ شیر، امسال می‌توانند در قیمت‌های بالاتری این محصول اصلی خود را به فروش برسانند. همین موضوع تعدیل مثبت شرکت در نخستین پیش‌بینی را نسبت به سود سال 95 سبب شد.

اما عملکرد شرکت به ویژه در ماه‌های ابتدایی سال نشان می‌دهد نرخ فروش شیر حتی کمتر از رقم 1270 تومان بوده است. به طوری که میانگین نرخ فروش شیر در اردیبهشت و خرداد به کمتر از 1210 تومان نیز رسیده بود. اما در آخرین گزارش عملکرد ماهانه، «زمگسا» توانسته در مرداد هر کیلو شیر را به قیمت 1271 تومان بفروشد.

برخی معتقدند افزایش نرخ شیر در سال جاری دور از انتظار نیست، اما باید در نظر داشت که دست بالای شرکت‌های لبنی در این مناقشه، احتمالا افزایش نرخ شیر را مشروط به افزایش قیمت محصولات لبنی خواهد کرد. باید دید دولت امسال تن به افزایش قیمت‌ها می‌دهد یا خیر.

از سوی دیگر، با شروع فصل سرد سال که زمان فساد شیر طولانی‌تر می‌شود قدرت مذاکره دامداران افزایش می‌یابد. این موارد در صورت تحقق می‌تواند موجب جذابیت «زمگسا» در آینده شود. در غیر این صورت، شرکت مزبور حتی از بودجه فعلی خود عقب‌تر است.

اهرم قدرتمند نرخ شیر

«زمگسا» با سود 728 ریالی به ازای هر سهم نسبت قیمت به درآمد 8.1 واحدی دارد و این نسبت در گروه 13.9 مرتبه است. با توجه به آنکه میانگین فروش شیر در پنج ماه نخست 1238 تومان بوده است، به ازای هر 100 تومان افزایش در نرخ فروش حدود 9 درصد (66 ریال) به سود هر سهم شرکت اضافه می‌شود.

بازدید : - بار دسته بندی : بورس تاريخ : 18 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.