مکس بورس

محدوده متعادل برای قیمت «اوان» - مکس بورس

ثبت سفارش برای عرضه اولیه «اوان» در حال انجام است. طی این عرضه اولیه نسبتا کوچک خریداران بین قیمت 340 تا 347 تومان برای هر سهم رقابت خواهند کرد. حال سوال اینجاست که «اوان» در چه محدوده‌ای کشف قیمت و در چه قیمتی متعادل خواهد شد؟

ثبت سفارش عرضه اولیه شرکت مبین وان در حال انجام است. طی این عرضه اولیه کوچک، هر کد معاملاتی می‌تواند سفارش‌ خرید خود را تا سقف 450 سهم، بین قیمت‌های 340 تومان و 347 تومان، وارد کند. کل مقدار این عرضه اولیه 10 میلیون سهم (معادل 10 درصد از سهام شرکت) است که برای آن جمعا تقریبا به 3.5 میلیارد تومان نقدینگی نیاز است. بنابراین این عرضه اولیه از عرضه‌های کوچک فرابورس به حساب می‌آید. فرآیند ثبت سفارش تا ساعت 12 امروز ادامه خواهد داشت.

نگاهی به وضعیت شرکت

شرکت مبین وان کیش، خدمات ارزش افزوده مخابراتی (از جمله خدمات ارزش افزوده پیامکی، تلفن ثابت، سیستم آموزش الکترونیکی، مدیا وای فای) تأمین و ارائه می‌کند. در نتیجه به نظر می‌رسد که نوع خدماتی که شرکت ارائه می‌کند با سایر شرکت‌های گروه متفاوت است. شرکت پیش‌بینی کرده است که در سال 1396، 5.3 میلیارد تومان سود بسازد. با توجه به صورتهای مالی سه ماهه شرکت و صورت‌های مالی سال گذشته شرکت، به نظر می‌رسد که این سود در دسترس است. شرکت پیش‌بینی کرده است که سود شرکت در سال 1400 به 22 میلیارد تومان برسد. در نتیجه مدیران شرکت آینده روشنی را برای صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند در نظر گرفته‌اند.

بازار «اوان» را چند خواهد خرید؟

حال سهام این شرکت با EPS 53.3 تومانی با قیمت 340 تا 347 تومان در حال عرضه است. از آنجا که این عرضه اولیه، عرضه کوچکی محسوب می‌شود، دشواری خاصی در جذب نقدینگی برای این عرضه وجود نخواهد داشت. بنابراین با هر قیمتی احتمالا این عرضه در بازار جذب خواهد شد. فعالان بازار می‌توانند سهم «اوان» را با P بر E شش و نیم مرتبه‌ای خریداری کنند. ضمنا با توجه به چشم‌انداز رشدی سود شرکت و تنزیل جریان نقدینگی شرکت با نرخ  20 درصد، به نظر می‌رسد که قیمت تعادلی «اوان»، 430 تومان خواهد بود. بنابراین انتظار می‌رود هر سهم «اوان» در عرضه اولیه، با قیمت 347 تومان کشف قیمت شود و در اولین خیز خود به سمت 430 تومان حرکت کند (بازده 24 درصدی). در نتیجه نسبت قیمت به درآمد شرکت هشت مرتبه خواهد شد. پس از آن ممکن است بازار به دلیل انتظاراتی که از صنایع نوین دارد، P بر E بالاتری برای سهم در نظر بگیرد و قیمت سهم رشد بیشتری نشان دهد. اما در شرایط فعلی که اطلاعات ویژه‌ای از شرکت در اختیار نیست، به نظر می‌رسد هر قیمتی بیش از 430 تومان برای «اوان» بالا باشد. در شرایط فعلی در قیمت‌های کمتر از 430 تومان به نظر می‌رسد که «اوان» ارزنده است.

بازدید : - بار دسته بندی : بورس تاريخ : 18 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.