مکس بورس

نزاع بر سر گردو! / نهال گردوی امریکایی و اسرائیلی در بازار - مکس بورس

به گزارش مکس‌بورس، گردوی سبز و تازه امسال هر کیلو ۱۲۰ تا ۱۷۰ هزار تومان شده، نقد کردن آن هم آسان است، مغز گردو هم تا هر کیلو ۲۶۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همین نرخ‌ها برخی را به سرقت از باغ‌های گردو ترغیب می‌کند.

برخی از باغداران مجبور می‌شوند در روزهای منتهی به فصل برداشت گردو در باغ‌های خود نگهبانی دهند تا محصولات آنها از دست سارقان در امان باشد. در این میان شاید کار به نزاع هم کشیده شود!

نگهبانی از گردو برای قیمتی بودن آن

«گردو قیمتی است و ارزش نگهبانی دارد.» این حرف برخی از باغدارانی است که حاصل یک سال مراقبت از درخت‌ها می‌تواند مخارج یک سال زندگی آنها را نأمین کند. برخی چند هکتار باغ گردو دارند و برخی هم دارایی‌شان ۲۰ درخت گردوست. اما ممکن است تلاش و مراقبتشان یک شبه به باد برود.

علی می‌گوید: «در منطقه زندگی آنها در خراسان برخی به دلیل قیمت بالای گردو، موقع برداشت گردو در باغ نگهبانی می‌دهند. گاهی ممکن است کار به نزاع هم بکشد.»

برخی هم برای محافظت از دارایی‌های خود زودتر از موعد گردوها را برداشت می‌کنند. مرضیه می‌گوید موعد برداشت گردو در روستایشان اوایل پاییز بوده اما برای اینکه از دست سارقان در امان باشد، آن را جلو انداختند.

او می‌گوید: «حالا دیگر شهریور ماه گردوها را برداشت می‌کنیم. البته امسال تقریبا هفته اول شهریور بود که گردوها را چیدیم. کسانی هم هستند که نگهبانی باغشان را می‌دهند.»

آنطور که مرضیه می‌گوید گردوی یاسوج که برداشت امسال باشد از هر کیلو ۱۲۰ هزار تومان تا ۱۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود و این نرخ بستگی به گردو دارد.

در حال حاضر نیز مغز گردوی امسال تا هر کیلو ۲۰۰ تا ۲۶۰ هزار تومان هم به فروش می‌رود. بر اساس داده‌های مرکز آمار قیمت مغز گردو در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از ۱۷ درصد افزایش داشته است.

حیدر ساکن برجی، رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد در این مورد به مکس‌بورس می‌گوید: «با توجه به شرایط اقتصادی فعلی این یکی معضل عمومی است. جایی که جنس ارزشمند باشند چنین مواردی یعنی نزاع هم اتفاق می‌افتذ.»

او می‌گوید: «مردم به فکر محصولات خود هستند. چون قیمت گردو زیاد است و واردات آن هم ممنوع است. بنابراین برای سارقان جلب توجه می‌کند.»

هرجا ردی از گردو باشد، می‌توان روایتی از تلاش سارقان برای سرقت از گردو نیز پیدا کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران همین مرداد ماه، فرمانده انتظامی شهرستان ملایر از شناسایی و دستگیری سارقان باغ گردو و کشف سه فقره سرقت ازسوی ماموران کلانتری ۱۲ این شهرستان خبر داد.

خرید و فروش نهال گردوی امریکایی و اسرائیلی

به نظر می‌رسد قیمتی شدن گردو، بازار خرید و فروش نهال آن را هم گرم کرده است. قیمت نهال گردو بستگی به بذری بودن، پیوندی و البته نژاد آن دارد. از حدود ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود تا حدود ۳۵۰ هزار تومان.

برخی از سایت‌های خرید و فروش نهال، برای گردو انواع منشا و قیمت را نوشته‌اند. مثلا اگر نهال وارداتی باشد، هزینه بیشتری برای خریدار دارد.

یکی از فروشنده‌های نهال گردو می‌گوید: «نهال گردوی پیوندی چندلر که امریکایی است را از طریق ترکیه وارد کرده‌اند و در بازه ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار تومان فروش می‌رود.»

او می‌گوید بستگی به منطقه سردسیر و گرمسیری دارد. اگر سردسیر هستید چندلر یا فرنور باردهی خوبی برای شما دارد و از سال سوم هم باردهی این نهال‌ها شروع می‌شود.

نهال گردوی توسرخ هم ۳۵۰ هزار تومان قیمت دارد و آنطور که فروشندگان آن می‌گویند لاکچری و خاص است!

نهال‌های پیوندی از کشورهای مختلف به فروش می‌رود. از کانادایی و فرانسوی تا لهستان. یکی دیگر از فروشنده‌های نهال گردو می‌گوید: «نهال گردوی اسرائیلی هم داریم. بستگی دارد تک بخواهید یا عمده. اگر عمده بخواهید به قیمت ۱۲۰ هزار تومان می‌فروشیم.»

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد درباره فروش نهال‌های وارداتی می‌گوید: «فروش نهال‌های خارجی در سایت‌های خرید و فروش اگر واقعی باشد به صورت قاچاقی است. دولت برای واردات نهال‌های خارجی در موارد خاصی اجازه می‌دهد.»

بازدید : - بار دسته بندی : اخبار بورس تاريخ : 15 اکتبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها