مکس بورس

P بر E واقعی « کگاز » - مکس بورس

متوسط نسبت P بر E بورس تهران حول 7 مرتبه نوسان می‌کند، با این وجود «کگاز» با نسبت قیمت بر درآمد 2.1 مرتبه‌ای و به عنوان ارزان‌ترین سهام بورسی خریدار چندانی ندارد.

این روزها متوسط نسبت قیمت به درآمد در بورس تهران در محدوده 7 مرتبه قرار گرفته است. این در حالی است که نمادهای دارای P بر E کمتر از 5 مرتبه کم‌تعداد نیستند. در این میان، «کگاز» با 2.1 مرتبه، پایین‌ترین نسبت قیمت به درآمد را به خود اختصاص داده است.

کوچ «کگاز» از مهرآباد به شمس‌آباد

دلیل اصلی این موضوع را باید در ماهیت سودی که شرکت شیشه و گاز پیش‌بینی کرده است، جست. شرکت شیشه و گاز در سال گذشته، محل کارخانه اصلی خود را به دلیل فرسودگی و همچنین قرار گرفتن آن در منطقه مسکونی تغییر داد. این کارخانه که در محدوده مهرآباد جنوبی تهران واقع شده است، سال‌هاست وظیفه تولید بطری و بلور شیشه‌ای را به عهده داشته است. در سال‌های اخیر اما، با توجه به اخطارهای سازمان محیط زیست و احاطه کارخانه توسط مناطق مسکونی، به شرکت تکلیف شد که محل کارخانه خود را تغییر دهد. قرار بود انتقال کارخانه تا سال 1392 نهایی شود، اما این انتقال تا سال 1395 قطعی نشد. سرانجام در سال گذشته شرکت موفق شد کارخانه خود در مهرآباد جنوبی را به فروش رسانده و تولید خود را به منطقه شمس‌آباد انتقال دهد.

شناسایی سود غیرعملیاتی

از آنجا که تحویل ملک در اسفند ماه سال جاری (1396) انجام می‌شود، شناسایی سود حاصل از فروش کارخانه مهرآباد به سال جاری منتقل شد. شرکت سود حاصل از این فروش دارایی را 57 میلیارد تومان گزارش کرده است که با توجه به سرمایه 25 میلیارد تومانی شرکت (250 میلیون سهم)، به هر سهم 228 تومان سود تعلق می‌گیرد. این در حالی است که شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1396، تقریبا 211 تومان سود پیش‌بینی کرده است.

بنابراین «کگاز» در حال حاضر در عملیات تولید و فروش زیان‌ده است و P بر E واقعی آن منفی است. ضمن آنکه شرکت اعلام کرده است که سود حاصل از فروش ملک مهرآباد، در مجمع سالانه قابل تقسیم نیست و تمام آن صرف تجهیز کارخانه شمس‌آباد و تصفیه وام‌های شرکت خواهد شد. بنابراین بازار این سود را قابل تقسیم نمی‌داند و به آن P بر E نمی‌دهد.

خروج از شمول ماده 141

اگرچه سود شناسایی شده از محل فروش دارایی شرکت شیشه و گاز قابل تقسیم نیست، اما می‌تواند منجر به تغییر شکل شرکت شود. شرکت در حال حاضر در شمول ماده 141 قانون تجارت است و بیش از 50 درصد سرمایه ثبت شده خود، زیان انباشته دارد. با شناسایی سود مذکور، شرکت نه تنها از شمول ماده 141 خارج می‌شود، بلکه سود انباشته قابل توجهی را در حساب‌های خود نشان خواهد داد.

وجوه حاصل از فروش دارایی «کگاز» صرف تجهیز فاز 2 کارخانه شمس‌آباد خواهد شد و تولید شرکت که از 51 هزار تن در سال 1394 به 41 هزار تن در سال 1395 رسیده بود (کاهش تولید به دلیل تعطیلی کارخانه مهرآباد)، در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1397 دوباره رشد خواهد کرد. البته این موضوع به آغاز بهره‌برداری از فاز 2 کارخانه شمس آباد در زمان‌بندی مقرر مشروط است. مدیران شرکت وعده داده‌اند که در مرداد ماه 1397، بهره‌برداری از فاز 2 کارخانه شمس‌آباد آغاز شود.

علاوه بر آن قرار است که تکنولوژی تولید شرکت نیز به روز شود. بنابراین تا پایان سال 1397 (به فرض آغاز بهره‌برداری از خط جدید تولید) «کگاز» شرکتی جوان، دارای هزینه مالی نسبتا بالا، دارای تکنولوژی به روزتر و دارای چشم‌انداز خواهد بود.

 

بازدید : - بار دسته بندی : بورس تاريخ : 18 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.