مکس بورس

بازاریابی « رکیش » در بازار پرتراکنش - مکس بورس

پرداخت پایانه فروش موبایلی (MPOS) با دامن‌گیری در میان مخاطبان خرد مورد استقبال شرکت‌های پرداخت قرار گرفته و خبرهای رسیده نیز حاکی از مجوز شرکت‌های جدید در این عرصه است. کارت اعتباری ایران کیش یک‌هزار دستگاه «ام‌پوز» نصب و 5 هزار دستگاه نیز توزیع کرده است. «رکیش» اکنون در مقام نخستین ارائه‌دهنده این نوع خدمات نسبت به هنجارشکنی نرخ کارمزدها و تکرار ماجرای صفرشدن کارمزد تراکنش‌ پوزها برای ام.پوزها هشدار داده است.

خدمات MPOS

یکی از روش‌های پرداخت جدید، روش پرداخت پایانه فروش موبایلی همان MPOS است. در این روش مصرف کننده از موبایلش به عنوان پایانه فروش استفاده می‌کند و مبالغ مربوط به دریافت‌های خرد را در درب منزل خریدار، خریدهای رهگذری، کرایه از طریق کارت‌های شتابی به راحتی انجام می‌دهد. در خدمت MPOS فروشندگان کالا و خدمات می‌توانند با نصب نرم افزار ویژه پرداخت روی موبایل و تبلت اندروید یا IOS و دراختیار داشتن دستگاه کارت خوان  MPOS، مبلغ خرید مشتریان را در موبایل خود وارد کنند، سپس خریدار کارت خود را در MPOS کشیده، پس از دیدن مبلغ با ورود رمز، عملیات پرداخت را کامل کنند.

اقدام‌های کارت اعتباری ایران کیش

کارت اعتباری ایران کیش به عنوان نخستین شرکت در حدود چهار ماه پیش موفق به اخذ مجوز سخت افزاری و نرم افزاری MPOS  (هم پات ایران کیش) از شاپرک شد. این شرکت یک‌هزار دستگاه ام.پوز (هم پات) در کشور نصب  و 5 هزار دستگاه دیگر نیز برای نصب در کل کشور توزیع کرده و این در حالی است که در حدود ۳۰ هزار مشتری برای خرید از این محصول نام نویسی کرده و در نوبت تحویل قرار گرفته‌‎اند.

هشدار نسبت به تکرار داستان

حال خبرهای رسیده حکایت از صف تقاضا و مجوز دیگر شرکت‌ها برای خدمت MPOS است و این در حالی است که ایران کیش در گزارش اخیر خود نسبت به بحث پرداخت کارمزدها ابراز نگرانی کرده است. به گفته فرهاد وکیلیان؛ معاون‌ توسعه بازار «رکیش» شرکت‌هایی که بعد از ایران کیش مجوز «ام.پوز» را گرفته و یا در نوبت دریافت مجوز هستند نباید در این بخش هنجارشکنی کنند. این شرکت‌ها همچنین نباید اجازه دهند فرهنگ پرداخت کارمزد از پذیرنده نهایی در حوزه ام پوز در صنعت پرداخت آغاز و رواج یابد تا مشکل فعلی دریافت نکردن کارمزد به شرکت‌های پرداخت در بحث پوزها در محصول ام‌پوز نیز تکرار نشود. سخنان وکیلیان به این موضوع اشاره دارد که اگر چه پیش از این در سال‌های گذشته پرداخت کارمزد به شرکت‌های پرداخت، به عنوان یک فرهنگ میان اصناف جا افتاده بود اما در این بخش بانک‌ها کارمزد تراکنش‌ها را صفر کردند و همین موضوع از آن زمان تاکنون صنعت پرداخت را با وضعیت جدیدی مواجه کرد.

طریقه استفاده

نرم افزار MPOS به عنوان بخشی از سیستم پرداخت شاپرکی عمل می‌کند. نرم افزار مورد نظر از یک سو با سرویس دهنده اصلی پرداخت مبتنی بر یک پروتکل داخلی (سوکت) تعامل می‌کند و از سوی دیگر با سخت افزار MPOS مبتنی بر ارتباط بلوتوثی  نرم افزار اقدام به ارسال پیامک به عنوان رسید الکترونیکی برای استفاده کننده از دستگاه می‌کند. طرح و ایده کلی برنامه مورد نظر برای پیشنهاد دهندگان منتخب (براساس تجارب و نمونه کار ارسالی) ارسال خواهد شد. سورس برنامه و مالکیت ایده با کارفرما بوده و مجری حق انتقال و یا فروش مجدد آنرا ندارد.

روش‌های ثبت‌نام «رکیش»

در حال حاضر هر شخص حقیقی می‌تواند به دو روش، هم پات (ام پوز ایران کیش) را خریداری کند از این رو متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه # ۷۸۸* و یا ورود به وب سایت ایران کیش، پیش ثبت نام کنند و بعد از این نام نویسی، «رکیش» مراحل بعدی ثبت نام را انجام می‌دهد. زمان تحویل ام پوز دو هفته بعد از نام نویسی اولیه و تایید مدارک از سوی بانک مرکزی و شاپرک است. همچنین امنیت سیستم هم پات (ام پوز) مورد تایید  بانک مرکزی و شاپرک است.

ویژگی‌ها، مخاطبان و مزایا

ویژگی‌های MPOS برای مصرف کنندگان شامل سرعت بالای تراکنش، کاهش هزینه نصب و پشتیبانی، ارائه رسید پرداخت، حمل و نقل آسان، امکان افزودن خدمات گسترده ارزش افزوده، شارژ سیم کارت، پرداخت قبوض و وجود قابلی  NFC است. استفاده کنندگان بالقوه این نوع خدمات شامل مخاطب خرد همچون رستوران‌‌ها، کافی شاپ‌ها و فروشگاه‌های بزرگ، تاکسی‌ها و آژانس‌ها، شرکت‌های پخش و فروشگاه‌هایی که جنس را در محل مشتری تحویل می‌دهند. مزایای این نوع محصول برای پذیرندگان، پذیرش کارت در هر مکان،  جذب مشتریان جدید،  افزایش میزان فروش و  دسترسی ساده و سریع به گزارش تراکنش‌ها است.

 

بازدید : - بار دسته بندی : بورس تاريخ : 18 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.