مکس بورس

سناریوهای سودآوری « فملی » محتاطانه است - مکس بورس

شرکت ملی مس ایران طی نامه‌ای وضعیت سودآوری سهام شرکت خود را با فرض ثابت ماندن نرخ دلار و با 4 پیش‌فرض برای قیمت فروش کاتد (5800 تا 6400 دلار) روی کدال قرار داد. در حالی شرکت یک سوم از سود 272 ریالی خود را در سه ماه پوشش داده‌ که بخش اصلی این پوشش سود با افزایش قیمت‌های فروش محقق شده‌است. «دنیای بورس» سناریو چینی اخیر «فملی» را بررسی می‌کند.

شرکت ملی مس بدون درنظر گرفتن حجم کم فروش سه ماهه در برخی از محصولات تاثیرگذار نظیر کاتد مس و با محاسبه خطی تغییر قیمت‌های جهانی در عملکرد سه ماهه اقدام به انتشار سناریوهای خود کرده‌است.

با فرض نرخ جهای 6400 دلار برای ادامه سال سناریو آخر شرکت ملی مس را بار دیگر بررسی می‌کنیم. در این سناریو با توجه به نسبت‌های قیمت فروش شرکت به قیمت‌های جهانی در محصولات مربوط (کنسانتره، کاتد و مفتول) به فروش 746 میلیارد تومانی خواهیم رسید. با فرض صحیح بودن میزان افزایش هزینه بهای تمام شده و سایر سرفصل‌های صورت سود و زیان، در نهایت به سود 425 ریالی هر سهم ملی مس ایران در پایان سال خواهیم رسید. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که شرکت مازاد بر فروش پیش‌بینی شده در هیچکدام از سرفصل‌های یاد شده فروش نداشته باشد. (تولید و فروش بیشتر و فروش از موجودی انبار صفر درنظر گرفته می‌شود)

با فرض قیمت جهانی 6200 دلاری و با همان پیش‌فرض‌های یاد شده، سود هر سهم به 400 ریال خواهد رسید. فروض 6000 و 5800 دلاری قیمت جهانی مس برای ادامه سال نیز سود هر سهم را به 379 و 356 ریال خواهد رساند.

در سناریو‌های فوق و با قیمت پایانی امروز (10 مرداد 96)؛ با فرض ثابت ماندن نرخ دلار در محدوده 3750 تومان و با عنایت به صحیح بودن سایر مفروضات شرکت ملی مس مبنی بر افزایش بهای تمام شده کالا و هزینه‌های اداری، عمومی و فروش شرکت با افزایش قیمت‌های جهانی مس؛ سناریوهای مس 5600 دلاری تا 6400 دلاری نسبت P/E کنونی شرکت در محدوده 5.6 – 4.4 را برای شرکت به ارمغان می‌آورد.

بازدید : - بار دسته بندی : بورس تاريخ : 18 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.