مکس بورس

هدف صادراتی « دفرا » در سال 96 - مکس بورس

فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران در تولید سرم‌های 500سی‌سی پیش‌تاز است و قصد دارد امسال در مهرماه حدود ۵۰ میلیون عدد انواع سرم (تزریقی و شستشو) به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان صادر کند.

مقاصد صادراتی

فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران در ۳ماهه ابتدای امسال حدود ۳۲ درصد تعهداتش را انجام داده و به سود پیش‌بینی شده نیز دست یافت. براین اساس شرکت در پیش بینی یک ساله خود (منتهی به 29 اسفندماه 96) 121.2 تومان سود عملیاتی پیش‌بینی کرده که در سه ماهه ابتدایی سال‌جاری 26.6 تومان معادل 22 درصد آن را پوشش داده است. این روند نسبت به مدت مشابه سال گذشته اندکی بهبود یافته است. البته «دفرا» در مجمع عادی سالانه از 95.1 تومان سود هر سهم، 71 تومان آن را تقسیم کرد.

«دفرا» در سال جاری صادرات به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان انواع سرم‌ها را هم در دستور کار قرار داد. به گفته ایرج فرهادی در همین رابطه نخستین بخش از محصول‌ها به عراق صادر شد و پیش‌بینی تولید امسال با توجه به نصب و راه‌اندازی دستگاه جدید در مهرماه حدود ۵۰ میلیون عدد انواع سرم (تزریقی و شستشو) خواهد بود.

محصول‌های جدید

«دفرا» البته قصد دارد محصول‌های جدیدی امسال به سبد شرکت اضافه کند. از آنجایی که معمولا فعالیت اصلی شرکت تولید فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران است و تبحر شرکت در آب‌سازی است، «دفرا» قطره‌های چشمی، اشک مصنوعی معمولی، اشک مصنوعی پیشرفته با عنوان آرتپیک و آرتپیک ادونسد، نفازولین تک دوز و سدیم کلراید ۵درصد تک دوز را تولید کرده و وارد بازار کرده است.

به گفته مدیرعامل «دفرا» محصول‌های دیگری که در سال جاری به بازار عرضه می‌شود: شامل سدیم کلراید ۵سی‌سی تزریقی، سدیم کلراید 0.9درصد شستشوی ۵سی‌سی برای بینی، پتاسیم‌ کلرایدهای 7.5 و ۱۵درصد و ژل چشمی می‌شود. برای این محصول‌ها مجوز‌های لازم اخذ و حداکثر تا آبان‌ ماه تمامی آن‌ها وارد بازار خواهند شد.

اشک مصنوعی توسط سینا دارو و «دفرا» تولید می‌شود. این محصول‌ها از نظر کیفیتی هیچ تفاوتی با نمونه‌های خارجی که وارد ایران می‌شود نداشته و از نظر بسته‌بندی نیز مشابه آن‌ها است. در این خصوص احتمال صادرات این محصول به کشورهای همسایه نیز وجود دارد زیرا توان تولید هر دو شرکت بالا بوده واز نظر قیمت نیز تولید داخلی ارزان‌تر از اقلام وارداتی است. در حال حاضر ۱۵محصول در دستور کار واحد تحقیقات شرکت است.

توسعه بنگاه

در حال حاضر «دفرا»  برای سال ۹۶ پیش‌بینی کرده، یک سالن تولید انواع سرم را برای دستگاه جدیدی که خریداری کرده ‌است، احداث کند. این دستگاه تا ۱۵ شهریور وارد ایران می‌شود و تا پایان مهر‌ماه نصب و راه‌اندازی و قابل بهره برداری می‌شود. سالن آن نیز براساس استانداردهای سازمان غذا و دارو آماده می‌شود. از سویی دیگر آزمایشگاهی در مساحت هزار متر در حال احداث است که یکی از آزمایشگاه‌های خوب و بزرگ در صنعت سرم‌سازی خواهد بود.

به گفته مدیرعامل شرکت‌ فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران این آزمایشگاه در ۳بخش شیمی ، میکروبیولوژی و تحقیقات فعال خواهد بود. بخش میکروبی و شیمی برای آب حائز اهمیت است.

مطالبات شرکت

 محصول‌های فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران برای فروش به واحدهای پخش داده‌ می‌شود و براساس قراردادهایی که وجود دارد باید پول در اختیار شرکت قرار گیرد. با توجه به مشکلات مالی (مطالبات شرکت‌های پخش از سیستم دولتی یا تامین اجتماعی)، مطالبات «دفرا» نیز با تاخیر پرداخت می‌شود. اما همچنان فعالیت شرکت در حال انجام است.

ایرج فرهادی ابراز امیدواری می‌کند: هرچه زودتر مشکلات مالی برطرف شود و در عین حال توان مالی گرفته نشود. بدون شک در صورت وصول مطالبات، توسعه‌های «دفرا» با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

رونق شرکت‌های داروسازی در سایه فناوری GMP (اصول صحیح دارو) و توجه به ماهیت کار داروسازی است که لازمه آن‌ها صرف هزینه، توسعه امکانات و نوسازی ماشین‌آلات است.

تولید سرم 500 سی‌سی

در حال حاضر بیشتر کشورها از سرم‌های ۵۰۰سی‌سی استفاده می‌کنند. این سرم‌ها دور ریز ندارند در حالی که سرم‌های ۱۰۰۰سی‌سی دور ریز داشته و باعث می‌شود دستگاه‌ها در واحد زمان مقدار کمتری را تولید کنند. به گفته مدیرعامل «دفرا» اگر توصیه‌های لازم برای استفاده از سرم‌های ۵۰۰سی‌سی در بیمارستان‌ها صورت گیرد، هیچ زمان با کمبود سرم مواجه نخواهیم شد. سرم ۵۰۰سی‌سی مورد نظر سازمان غذا و دارو است، اما تولید سرم ۱۰۰۰سی‌سی ممکن است برای تولیدکننده صرفه اقتصادی بیشتری داشته‌باشد.

شرکت‌ فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران در زمینه تولید سرم ۵۰۰سی‌سی پیشگام بوده است، فرهادی در این باره می‌گوید: به دلیل آنکه شرکت در تهران بوده و بیشتر بیمارستان‌های بزرگ نیز در تهران قرار دارند، در نتیجه سال گذشته ۸۰درصد محصول تولیدی به صورت سرم ۵۰۰سی‌سی به بازار عرضه شد.

وی درباره تولید سرم‌های خاص با ظرفیت بالا نیز تاکید می‌کند: سرم‌های صفاقی که برای دیالیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، در «دفرا» تولید نمی‌شود بلکه تولیدکنندگان آن شهید قاضی و شرکت ثامن هستند.

 

بازدید : - بار دسته بندی : بورس تاريخ : 18 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.